Torba Tasarı’da en çok konuşulan maddelerden “emlak vergisi yüzde 50 artış sınırı” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edili.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, ‘Torba Tasarı’ olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın Emlak Vergisi ile ilgili maddesi kabul edildi.

Anadolu Ajansı’ndan (AA) Meltem Öztürk’ün haberine göre; Emlak Vergisi Kanu’na geçici madde eklendi. Eklenen maddeye göre; takdir komisyonlarınca 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin, 2017’de uygulanan birim değerlerin belirli bir yüzdesini geçmemesi sağlanacak.

Buna göre, takdir komisyonlarınca 2017’de 2018 için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50’sinden fazlasını aşması durumunda, 2018’e ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak. 2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacak.

Emlak vergisi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç, diğer mali yükümlülükler için de bu değerler dikkate alınacak.

Türkiye’de kayıtdışı ekonomiyle mücadelenin en kritik konularından birinin gayrimenkul sektörünün vergilendirilmesi olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Naci Ağbal, bunun iki yolu bulunduğunu ifade ederek, yasal düzenleme ve uygulamada denetlenme boyutu olduğunu söyledi.

“Her gün, her yerde plan değişikliği mi yapılıyor? Beşiktaş’ta, Kadıköy’de her gün plan değişikliği mi var? Ama rakamlar yüksek. Hakkaniyete uygun ölçü getirelim” diyen Bakan Naci Ağbal, genel fiyat artışlarını yakalayacak bir oranın yüzde 50’ye kadar olması halinde bu durumun makul olacağını görüklerini sötledi. Yapılan son düzenleme, geniş toplum kesimleri tarafından memnuniyetle karşılandı.

haber kaynağı: emlak kulisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir